Blog

Ból – uczucie, bodziec, którego nikt z nas nie lubi.

Każdy z nas w swoim życiu na pewno odczuwał kiedyś ból.

To uczucie, które niejednokrotnie jest nie do zniesienia, ból czasami jest krótkotrwały, jak chociażby przy ukłuciu się ostrym przedmiotem, ale również często występuje jako przewlekłe uczucie, które może doprowadzić człowieka do szału i rozpaczy w wyniku bezsilności. Na tego typu ból, nie pomagają już ani najskuteczniejsze domowe metody, ani też ogólnodostępne środki przeciwbólowe zawierające paracetamol czy ibuprofen. Jednak jak właściwie jest definicja bólu? Z czym on jest powiązany, a przede wszystkim jak sobie z nim radzić?
Definicja bólu określa go jasno jako negatywne odczucie zmysłowo emocjonalne, które powstaje podczas otrzymywania bodźców o tym, że pewna tkanka ulega lub może ulec uszkodzeniu. Jest to rzecz jasna definicja bólu fizycznego, którego będzie dotyczył ten tekst. Ból – uczucie, bodziec, którego nikt z nas nie lubi.

Ból psychiczny to zupełnie inne zjawisko, która właściwie dość ciężko określić jednoznacznie, a jeszcze ciężej jest zdefiniować jego konkretne źródła pochodzenia.

Dlatego też prościej rzecz ujmując, nasz organizm odczuwa ból, czyli właśnie to nieprzyjemne uczucie w momencie kiedy dzieje się coś złego na zewnątrz bądź wewnątrz organizmu. Najprostszym przykładem bólu, który powstaje w wyniku zewnętrznego bodźca jest uderzenie się którąś kończyną w jakikolwiek element twardy. Jednak co w przypadku, kiedy odczuwamy ból pleców, stawów, barków czy szyi, a jesteśmy praktycznie na sto procent pewni, że w nic wcześniej się nie uderzyliśmy? Tego typu bóle mogą nam komunikować, że to wewnątrz naszego ciała dochodzi do zmian, które w żadne sposób nie są korzystne dla naszego organizmu. To swego rodzaju znak dla człowiek by zainteresował się swoim zdrowiem, wykonał podstawowe wyniki badań krwi chociażby, a przede wszystkim by udał się do lekarza specjalisty na odpowiednią konsultację medyczną. klinika bólu Wrocław i specjaliści którzy tam pracują na pewno dołożą wszelkich starań w swoich działań by odpowiednio zidentyfikować źródło bólu.