Blog

Geodeta wytyczy granice działki i przygotuje mapy

Przed budową domu należy określić wielkość domu, należy pamiętać o zachowaniu odległości od granicy działki.

Ogólnie rzecz biorąc, należy najpierw określić, gdzie przebiegają granice właściwości. Jeżeli nieruchomość nie została jeszcze odnotowana na mapie, geodeta musi ją zmierzyć. To samo jest konieczne w przypadku zmiany kształtu nieruchomości. Przed właściwym planowaniem architekt potrzebuje dokładnych danych dotyczących wielkości posesji. Architekt tworzy rysunek konstrukcyjny i wprowadza projektowany budynek do planu nieruchomości. Nadzór sprawdza czy budowa mieści się w wyznaczonych granicach i wydaje pozwolenie na budowę. W kolejnym kroku odbywa się tyczenie w celu wykopania wykopu budowlanego. Do budowy fundamentu konieczne jest dokładne tyczenie, geodeta realizuje również te dwa zadania. Geodeta jest najbardziej znany ze swoich umiejętności w wyznaczaniu granic. Pełni także inne funkcje doradza, sporządza oficjalne dokumenty, dba o procedury administracyjne. Praca geodety dotyczy urbanistyki, budownictwa, a także nieruchomości. Pracuje dla urzędów, ale także dla osób prywatnych i firm, zajmuje się również opracowywaniem dokumentów urbanistycznych. Pracuje przy wytaczaniu i budowie dróg, mostów, chodników. Może również tworzyć plany, które są wykorzystywane przy składaniu wniosków o pozwolenie na budowę, a nawet zajmować się procedurami administracyjnymi, aby pomóc swojemu klientowi w uzyskaniu pozwolenia na budowę czy też przykładowo na podział terenu.

Kiedy przykładowo posiadamy dość dużą działkę, i chcemy podzielić ją na kilka mniejszych, wówczas przyda nam się geodeta, który zmierzy nasza działkę, podzieli i wprowadzi odpowiednie poprawki w mapach terenu.

Oczywiście będzie to usługa odpłatna a kwotę określi geodeta Zakopane cennik czasem jest umieszczany na stronie internetowej, dzięki czemu będziemy mogli poznać ceny podstawowych usług jakie świadczy geodeta. Profesjonalista będzie mógł nam także doradzić w sprawach budowy domu, odległości od granicy, oraz wielu innych zagadnień budowlanych.