Blog

Jak wybrać antenę DVB-T do odbioru telewizji cyfrowej?

W ostatnim czasie cała Europa odchodzi od telewizji analogowej i przeszła na Digital Video Broadcasting (DVB), czyli telewizję cyfrową.

W Polsce zazwyczaj stosowane są dwa popularne standardy DVB, a mianowicie kablowa telewizja DVB-C i naziemna DVB-T i DVB-T2. Mniej powszechna jest telewizja satelitarna DVB-S. Wszystkie te typy przesyłania danych umożliwiają oglądanie programów w jakości HD. Ważne jest, aby wiedzieć, jakiego typu używa twoja okolica, aby upewnić się, że wybrana antena może odbierać sygnały telewizji. Po aktualizacji będziesz potrzebować telewizora lub dekodera zgodnego ze standardem DVB-T2, aby móc oglądać telewizję naziemną.

Jak wybrać antenę DVB-T do odbioru telewizji cyfrowej?

Wewnętrzne i zewnętrzne anteny do odbioru telewizji cyfrowej

Nowe telewizory są wyposażone w hybrydowe tunery DVB-T/T2/C, co oznacza, że mogą odbierać sygnał w twoim budynku, niezależnie od tego, czy korzystasz z systemu naziemnego/antenowego, czy kablowego. Aby oglądać kanały telewizyjne HD, musisz mieć odpowiedni rodzaj dekodera i telewizora. Wybierz swoje urządzenia w zależności od tego, czy oglądasz telewizję przez antenę, czy przez sieć telewizji kablowej.

Obecnie coraz więcej krajów, również spoza Unii Europejskiej, zdecydowało o zaprzestaniu regularnej transmisji analogowej, a zaakceptowało technologię cyfrową w ramach programu cyfryzacji. Aby odbierać kanały w technologii DVB-T2, należy posiadać dekoder DVB-T2 lub najnowsze zintegrowane odbiorniki telewizji cyfrowej. Przede wszystkim należy sprawdzić odległość odbiornika od stacji nadawczej, ponieważ określi to rodzaj potrzebnej anteny zewnętrznej lub wewnętrznej oraz jej umiejscowienie.

Wewnętrzna antena telewizyjna może być najlepszym rozwiązaniem do odbioru DVB-T2, jeśli mieszkasz w pobliżu wieży nadawczej. Ale to rozwiązanie sprawdza się głównie dla osób mieszkających w miastach, w wyższych budynkach lub na piętrach, gdzie montaż lub instalacja anteny zewnętrznej nie jest łatwą opcją. Małe anteny wewnętrzne DTT / DVB-T2 są bardzo mocne, a niektóre modele posiadają również wbudowane wzmacniacze sygnału. Są to anteny niewielkich rozmiarów i można je umieścić w dowolnym pomieszczeniu i miejscu.