Blog

Zwalczanie fiołka polnego w oziminach

Fiołek polny jest rośliną, którą wielu z nas celowo wprowadza do swoich ogrodów, żeby zapanowała w nich większa różnorodność, ale trzeba zauważyć, że niestety jest to chwast i w taki też sposób się go traktuje na polach.

Skuteczne usunięcie tego chwastu wymaga ogromnego zaangażowania i w większości przypadków zastosowane metody są niewystarczające, żeby zrobić to z powodzeniem. W takim przypadku zabieg trzeba powtarzać wielokrotnie w ciągu kolejnych lat. Zwalczanie fiołka polnego jest trudnym zadaniem. Trzeba zastosować odpowiedni herbicyd, który będzie działał na ten chwast, a jednocześnie nie wpłynie negatywnie na same zboża. W wielu przypadkach stosuje się herbicydy przemiennie, żeby uzyskać jak najlepszy efekt. W jednym roku zastosowanie ma konkretny preparat, natomiast w drugim roku stosuje się inny. Jeszcze lepiej ochronić się przed wzrostem populacji chwastów.
Zwalczanie fiołka polnego w oziminach

Bezpieczne zwalczanie fiołka polnego – jak do tego podejść?

Do zwalczania wszystkich chwastów trzeba podejść zadaniowo. Musimy się zastanowić, co jest największym problemem naszej uprawy i wybrać sposoby, które w danej sytuacji będą najkorzystniejsze. Na pewno najlepsze rezultaty można osiągnąć poprzez zastosowanie herbicydów, czyli specjalnych składników, które mają za zadanie zniszczyć określony rodzaj chwastów bez niszczenia zbóż uprawnych. Fiołek polny jest wbrew pozorom bardzo wytrzymałym chwastem. Ta roślina może wyglądać zwykle eterycznie i delikatnie, ale bardzo szybko się rozprzestrzenia, a jej ekspansja doprowadza do szybkiego zachwaszczenia pola. Jeśli nie zastosujemy skutecznych środków zapobiegawczych, z uprawy nici. Rolnik nie może sobie pozwolić na to, by uprawiać na polu chwasty. Jego uprawa musi być maksymalnie efektywna, żeby z jak najmniejszej powierzchni udało się uzyskać jak największy plon. W uprawach nadal konieczne jest stosowanie herbicydów, bo bez nich wiele upraw byłoby po prostu maksymalnie zachwaszczonych, a tym samym uprawa nie miałaby większego sensu. Obecnie zwalczanie fiołka polnego jest jednym z największych wyzwań plantatorów zbóż.