Dom

Co to jest filtracja HEPA i jak działa?

HEPA to skrót od High Efficiency Particle Arrestor. Zasadniczo HEPA jest rodzajem filtra, który może uwięzić najmniejsze cząstki o średnicy 0,3 mikrometra, które inne systemy filtrujące powietrze po prostu ponownie zawróciłyby z powrotem do powietrza.

Filtry HEPA usuwają 99,97% wszystkich unoszących się w powietrzu cząstek, które mogą powodować problemy dla alergików i astmy, zmniejszając je lub eliminując, aby uczynić powietrze czystszym dla osób mieszkających w domu lub pracujących w pracujących w szkodliwych warunkach. Filtry HEPA zostały wynalezione podczas II Wojny Światowej przez amerykańską Komisję Energii Atomowej (AEC), która potrzebowała czegoś, co usuwałoby z powietrza małe cząsteczki radioaktywnego pyłu. W ostatnim dziesięcioleciu oczyszczanie powietrza za pomocą technologii HEPA były używane do czyszczenia pomieszczeń od domów, salonów kosmetycznych po szpitale i sale operacyjne. Agencja Ochrony Środowiska (EPA), a także Administracja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy zatwierdziły filtr HEPA jako absolutnie najlepszy filtr do oczyszczania powietrza. Różnica między filtrem HEPA i innymi filtrami polega na tym, że filtr F9 jest wykonany z cienkich włókien szklanych i zawiera pewien poziom materiału na bazie węgla aktywnego.

Włókna filtrów są uformowane w gruby, podobny do papieru materiał, który jest pofałdowany, a niektóre systemy filtracji powietrza HEPA mają nawet 12 metrów kwadratowych złożonego materiału filtracyjnego, aby jak najlepiej zatrzymywać zanieczyszczenia. Istnieją trzy sposoby, w jakie filtr HEPA zatrzymuje cząstki stałe. Po pierwsze, cząstki po prostu wpadają na włókno i przyczepiają się. Po drugie, kiedy cząstki dostają się do jednej średnicy włókna filtra, zamiast przechodzić przez włókno, są przyciągane i przyczepiają się do włókna. Po trzecie, gdy bardzo mała cząstka (około 0,1 mikrona) przemieszcza się przez filtr, zderza się z innymi cząsteczkami (ruch Browna) i ponownie zostaje uwięziona we włóknie. Powietrze opuszczające ten rodzaj systemu jest oczyszczone i prawie całkowicie wolne od zanieczyszczeń.