Dom

Jak wybrać odpowiedni klej do układania płytek?

Kiedy chcemy ułożyć płytki, warto wybrać solidny klej, który sprawi że będą się one dobrze trzymały i nie spadną ze ściany po kilku latach.

Wybór najlepszego kleju do płytek i fugi do układania płytek ma kluczowe znaczenie dla solidnego wykonania pracy. Odświeżenie starej fugi nowym produktem to łatwy i skuteczny sposób na nadanie świeżego wyglądu zmęczonej kuchni lub łazience. Jeśli chodzi o przyklejanie płytek, należy pamiętać o tym aby na samym początku odpowiednio przygotować podłoże. Czasem wystarczy po prostu zagruntować powierzchnię, jednak czasem trzeba będzie przykładowo wypoziomować podłogę. Dobrym podłożem może być także płyta gipsowo kartonowa, za pomocą której możemy wyrównać ściany, jest to dobry nośnik. Jak wybrać odpowiedni klej do układania płytek?

Kurz i brud mogą zakłócać przyczepność płytki i mogą przedostać się do fugi, dlatego przed ułożeniem płytek należy zamieść podłoże, przed gruntowaniem.

Wybierając klej, należy brać pod uwagę ciężar płytek i kleju, aby wybrać taki który bez problemu utrzyma ciężar. Bardzo ważne jest, aby pomiędzy płytkami a podłożem znajdowała się pełna warstwa kleju, ponieważ wszelkie puste przestrzenie mogą prowadzić do pękania płytek. Dobrym pomysłem jest nałożenie kleju na płytkę, aby zapewnić pełne i równomierne pokrycie jest to szczególnie ważne w przypadku większych płytek podłogowych. Do tego celu można użyć specjalnej pacy, która posiada zęby, które pozwalają nakładać paski kleju na całą powierzchnię płytek. Zaprawa musi być rozłożona równomiernie, należy pamiętać także o odpowiednim dociśnięciu płytki, tak aby klej pod nią się wyrównał. Dodatkowo można poruszać płytką, lub delikatnie postukać. Kiedy szukamy wysokiej jakości kleju warto dobrać betonit, który charakteryzuje się wysokimi parametrami. Bardzo ważne jest również, aby klej całkowicie wyschnął przed przystąpieniem do chodzenia po nowych płytkach podłogowych. W przeciwnym razie jakikolwiek nacisk może nieznacznie przesunąć płytkę, a skończy się to nierówną podłogą. Podobnie, żadne systemy ogrzewania podłogowego nie powinny być włączane przez co najmniej 2 tygodnie po ułożeniu płytek.