Dom

Jak wybrać odpowiedni sznurek do makramy?

Makrama, czyli sztuka wiązania liny, to modny sposób na tworzenie własnych wieszaków na rośliny inspirowane stylem boho.

To trend, który powstał w latach siedemdziesiątych i jest jeszcze lepszy niż wcześniej. Jeśli jesteś miłośnikiem roślin, spodoba ci się sposób, w jaki wieszaki te eksponują Twoje rośliny zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Stworzenie pierwszego wieszaka w technice makramy to projekt, który może początkowo wydawać się zniechęcający, ale kiedy nauczysz się podstaw, jest to całkiem proste. Określ typ sznura, którego będziesz potrzebować na podstawie swojego projektu. Istnieje wiele rodzajów lin i sznurów, których można użyć do makramy. Możesz użyć bawełnianej liny, przędzy, sznurka, czy skórzanego rzemienia lub cokolwiek innego, co jest dostępne w łatwo giętkiej nici. Skóra jest świetna, jeśli tworzysz biżuterię. Lina bawełniana działa dobrze, jeśli wieszasz dekoracje ścianę i możesz użyć przędzy, aby zrobić szalik lub koc. Materiał, z którego wykonano sznur jest bardzo ważny. Włókna, takie jak konopie i juta, były kiedyś bardzo popularne wśród artystów makramy. Ich dostępność na rynku wpłynęła jednak na wzrost popularności sznurków do makramy wykonanych z nylonu i satyny sztucznej, które są włóknami sztucznymi. Jako początkujący warto używać nylonu, ponieważ można go łatwo rozwikłać na wypadek pomyłki w wiązaniu.

Siła sznurka zależy w dużej mierze od jego składu. Sznurek wykonany z juty, skóry, czy nylonu jest dość mocny, aby pasował do dużych projektów. Wytrzymałość sznurka zależy również od tego, czy poszczególne pasma materiału zostały skręcone czy splecione w procesie produkcyjnym. Z pewnością makrama może być interesującą ozdobą naszego mieszkania. Pleciony sznur do makramy rozwija się łatwiej, niż skręcony. Sznur powinien być wystarczająco elastyczny, aby zginać się i wyginać zgodnie z wymaganiami wzoru. Jeśli robisz bransoletkę lub naszyjnik, używaj cieńszego sznurka. Na przykład sznur do haftu wykonany z bawełny jest miękki i bardzo elastyczny.