Blog

Jak wyeliminować cukier z diety?

Wiele osób lubi cukier, ponieważ poprawia smak i słodzi jedzenie. Jednak zbyt duża ilość cukru nie będzie dobra dla zdrowia, dlatego też obecnie dietetycy zwracają uwagę na zamienniki klasycznego cukru.

Klasyczny biały cukier pochodzi z trzciny cukrowej czy buraków cukrowych. Chociaż cukier jest produktem naturalnym, ma pewne wady, takie jak wysoka zawartość kalorie przy braku składników odżywczych. Cukier powoduje wzrost poziomu insuliny, co jest szczególnie złą wiadomością dla diabetyków. Jednym z pomysłów na zastąpienie cukru może być mód, który doskonale sprawdzić się jako słodzik do herbaty. Istnieje wiele różnych rodzajów miodów, warto spróbować kilku aby wybrać swój ulubiony. Innym pomysłem będzie przykładowo syrop klonowy który zawiera dużo cukru, więc należy używać go w małych ilościach. Innym zamiennikiem cukry będzie stewia, jest to roślina która pochodzi z Ameryki Południowej, stewia jest wyjątkowym słodzikiem, i bogatym źródłem protein. Zawiera cynk, wapń, żelazo, fosfor błonnik i witaminy. Przy czym nie zawiera kalorii czy tłuszczów, jest zatem bardzo dobrym pomysłem dla cukrzyków. Dobrym słodzikiem jest także ksylitol, zawarty w korze brzozy, przez co nazywany jest cukrem brzozowym. Ma postać krystaliczną jak zwykły cukier jednak posiada o 40% mniej kalorii, zatem osoby które są na diecie. Ksylitol występuje także w owocach i warzywach takich jak maliny, truskawki, śliwki czy też kalafior.

Można stosować także erytrytol przynależy do tej samej grupy związków, co ksylitol. Jest to zdrowy zamiennik cukru, w naturze występuje w takich owocach jak winogrona czy melony ale także w grzybach i owocach morza. Erytrytol jaki może my znaleźć w sklepach pozyskiwany jest z gliceryny odpadowej. Więcej na temat zamienników cukru można poczytać na stronie http://osadapiekna.pl/ciekawostki/najlepsze-zamienniki-cukru/. Z pewnością jest to dobry pomysł dla osób, które dbają o swoją sylwetkę. Zamienniki zawierają mniej kalorii, przy czym także dodają słodkiego smaku. Wiele osób całkowicie wyeliminowało cukier ze swojego menu zastępując go stewią lub ksylitolem.