Biznes

Jakie rodzaje uszczelnienia stosować w trudnych warunkach?

W przypadku uszczelek stosowane są obecnie bardzo różne materiały, mogą być do uszczelki na bazie gumy lub ołowiu, jednak obecnie wykorzystuje się różnego rodzaju dodatki, które zapewniają im odpowiednią wytrzymałość.

Dzieje się tak dlatego iż istnieje potrzeba wykorzystywania uszczelek w urządzeniach które wytwarzają duże ciśnienie, czy też wysoką temperaturę. Warto pamiętać iż w tym przypadku zwykła guma nie jest dobrym wyjściem, przykładowo jeżeli w urządzeniu przepływa olej o wysokiej temperaturze natomiast na zewnątrz panuje temperatura ujemna, wówczas na uszczelkę z obu stron będą działały różne temperatury, ich amplituda będzie wysoka. W przypadku gdyby uszczelka tego rodzaju zaczęła zmniejszać lub zwiększać swoją objętość w związku ze zmianą temperatury, szybko doszłoby do rozszczelnienia. Oczywiście nie możemy dopuścić do takiej sytuacji, dlatego też wszędzie tam gdzie panują duże amplitudy, wykorzystywane są uszczelki z bardzo wytrzymałych materiałów. Oczywiście powinniśmy zwrócić uwagę na fakt iż uszczelki powinny być odporne na działanie różnego rodzaju środków chemicznych. Dlatego też w zakładach chemicznych, spożywczych czy też petrochemicznych wykorzystane są uszczelki które są odporne na działanie kwasów, zasad. Oczywiście uszczelki będziemy wykorzystywać także w urządzeniach hydraulicznych, czy też wszędzie tam gdzie będzie znajdował się gaz pod wysokim ciśnieniem, dlatego też uszczelki muszą być na niego odporne. Jakie rodzaje uszczelnienia stosować w trudnych warunkach?

Trzeba zadbać o to, aby materiał z którego jest wykonany nie przepuszczał ani cieczy ani gazu.

Obecnie stosowane uszczelnienia techniczne, pozwalają na różnego rodzaju konfigurację, można ich kształt dostosować do różnych maszyn i urządzeń, mogą posiadać rozmaite przekroje, dzięki czemu są to uszczelnienia bardzo uniwersalne. Mogą być to przykładowo oringi, taśmy prowadzące, simeringi czy też pierścienie o różnej wielkości. Oczywiście możemy także uzyskać różnego rodzaju profile dopasowane do danego rodzaju złączki.

Artykuł powstał przy współpracy z producentem uszczelnień technicznych https://kedarix.com