Dom

Wykorzystanie rusztowań przy pracach budowlanych

Prowadzenie prac remontowo-budowlanych na wysokościach umożliwiają nam rusztowania. Pamiętajmy że im rusztowanie wyższe, tym powinno ono być solidniejsze, ponieważ dolne partie będą narażone na duże naprężenia.

Dlatego warto stosować rusztowania od sprawdzonych dostawców. Bardzo ważne jest także odpowiednie złożenie przez pracowników, gdzie nie może być mowy o jakichkolwiek niedociągnięciach. Wszystko powinno być kilka razy sprawdzone, ponieważ zawalenie się rusztowania może doprowadzić do tragedii. Często rusztowania sięgają kilkudziesięciu metrów a więc źle złożone rusztowanie może doprowadzić do tragedii. Konieczne mogą okazać się również dodatkowo szelki dla pracowników znajdujących się na wysokości. Podstawowa sprawa to jednak bardzo dobrze złożone rusztowanie. Pamiętajmy że musi ono być ustawione dokładnie pionowo w tym celu dobrze jest użyć poziomicy. Każdy element składowy rusztowania należy dokładnie sprawdzić jeżeli rusztowanie jest złożone z rur i łączników koniecznie należy sprawdzić czy wszystko jest odpowiednio dokręcone. Podczas budowy domu, konieczne będzie użycie rusztowania. I poczynając od budowy ściany nośnej trzeba używać rusztowań, aby ściana szła do góry.

Murarz stoi na rusztowaniu natomiast pomocnik podaje na górę pustaki oraz zaprawę.

Również przy montaży dachu przydatne będą rusztowania. Dzięki nim można podawać belki na dach, na których później oprze się cała konstrukcja. Pamiętajmy o solidnej podstawie każdego rusztowania, ponieważ często na rusztowaniu znajduje się wiele narzędzi jak również materiały budowlane, a więc konstrukcja musi być bardzo solidna aby wytrzymać duży ciężar. Można stosować różne rodzaje rusztowań, zbite z drewnianych bali oraz desek, jak również rusztowania fasadowe, które złożone są z metalowych rur które złączone są specjalnymi złączkami, pamiętajmy że należy je bardzo mocno ściągnąć tak aby całe rusztowanie nie posiadało słabych punktów w swojej konstrukcji co może spowodować zawalenie całego rusztowania. Pamiętajmy także o przepisach BHP mówiących o zachowaniu warunków bezpieczeństwa podczas pracy na wysokościach.