Motoryzacja

Jak chronić nasze auto przed kradzieżą?

Bezkluczykowe układy zapłonowe zawierają zabezpieczenia zapewniające, iż samochód zostanie otwarty tylko w momencie, kiedy zbliży się do niego osoba z kluczykiem.

Sam kluczyk jest to raczej układ elektroniczny, który wysyła sygnał o określonej częstotliwości. Kiedy zbliżamy się do samochodu zamki zostają otwarte, a po wejściu do środka możemy włączyć samochód przyciskiem START. Komputer samochodu rozpoznaje tylko sygnał z własnego breloka, złodziejom będzie trudniej wsiąść i uruchomić silnik. Nie ma metalowego klucza, który można skopiować, ani mechanicznego zamka kolumny kierownicy, który można by sforsować i uruchomić samochód „na krótko”. Wiele systemów nie pozwoli także zatrzasnąć kluczyka w samochodzie czy też bagażniku. Obecnie złodzieje samochodów mogą klonować sygnał biegnący z pilota do naszego samochodu, dlatego też należy chronić w odpowiedni kluczyk. Można zastosować różne domowe sposoby, takie jak przykładowo trzymanie go w metalowym pudełku, niektórzy użytkownicy stosują także folię aluminiową.

Po owinięciu pilota, nie płyną już z niego fale radiowe. Dlatego też jest to skuteczny sposób na zabezpieczenie naszego sygnały przed sklonowaniem.

Oczywiście można także zakupić specjalne małe torebki wypełnione materiałem, który blokuje fale. Jednak systemy keyless można zabezpieczać w bardziej wyszukane sposoby. Jednym z nich będzie odpowiednie zabezpieczenie baterii, dzięki temu przez większość czasu nasz pilot będzie nieaktywny, dzięki czemu nie wysyła sygnału. Jeżeli zbliżamy się do pojazdu możemy dwa razy nacisnąć przycisk na pilocie aby aktywować sygnał. Wówczas po zbliżeniu się do pojazdu będziemy mogli otworzyć bez problemu nasze drzwi. Oczywiście bez problemu uruchomimy także nasz pojazd za pomocą przycisku START/STOP. Obecnie coraz więcej samochodów wyposażonych jest w tego rodzaju systemy, także pojazdy klasy średniej coraz częściej wyposażane są w systemy bezkluczykowe. Dlatego też złodzieje samochodowi przestawiają się z forsowania zamków, na systemy które potrafią skopiować nasz sygnał a następnie z jego pomocą kradną pojazdy.