Biznes

Ile czasu potrzebują fungicydy na działanie?

Czas działania środków ochrony roślin zależy od stopnia zaawansowania infekcji i skuteczności samego fungicydu.

Większość ogólnoustrojowych fungicydów potrzebuje co najmniej 7 dni, aby zacząć działać, ale potem mogą pozostać skuteczne przez ponad 25 dni. Fungicydy kontaktowe działają natychmiast, ale działają tylko przez 3 – 8 dni lub do zmycia warstwy ochronnej. Najlepiej, gdy pomiędzy nałożeniem kontaktowego środka grzybobójczego a kolejnym opadem deszczu upłyną co najmniej 24 godziny. Słaby deszcz stanowi mniejszy problem dla fungicydów ogólnoustrojowych, ale ulewne deszcze mogą zmyć preparat, zanim zostanie on wchłonięty przez korzenie.

Ile czasu potrzebują fungicydy na działanie?

Grzyby mogą powodować łamliwość źdźbła zbóż

Niższe temperatury i brak słońca w nocy sprawiają, że woda dłużej przylega do źdźbeł traw i zbóż. Jeśli roślina pozostaje mokra przez zbyt długi czas, może zacząć gnić, co prowadzi do powstania chorób od grzybów, takich jak łamliwość źdźbła zbóż. Najlepszy czas na podlewanie upraw to wczesny poranek, ponieważ nie jest tak gorąco, żeby woda szybko odparowywała, ale też nie pozostanie na roślinach zbyt długo, gdy temperatura wzrośnie. Odkrycie, że na roślinach jest grzyb, jest z pewnością stresujące, ale przy użyciu odpowiedniego środka grzybobójczego możesz rozwiązać ten problem.

Niektóre z największych strat spowodowanych chorobami występują po zbiorach. Grzyby często psują przechowywane owoce, warzywa, bulwy i nasiona, czyniąc je bezużytecznymi. Nieliczne, które infekują ziarna, wytwarzają toksyny (mykotoksyny), które po spożyciu mogą powodować poważne choroby, a nawet śmierć ludzi i zwierząt. Fungicydy były stosowane w celu zmniejszenia zanieczyszczenia mykotoksynami pszenicy dotkniętej zarazą, ale obecnie stosuje się mieszanki fungicydów, aby były użyteczne w zwalczaniu różnorodnych chorób.

Również wiele owoców, przykładowo winogrona, są bardzo podatne na infekcje grzybicze. Fungicydy ogólnoustrojowe o szerokim spektrum działania również pomagają zbożom wyglądać jak najlepiej, penetrując system korzeniowy i przemieszczając się do każdego źdźbła w celu zwalczania ewentualnej infekcji, takiej jak łamliwość źdźbła zbóż. Grzyby potrzebują wilgoci, ciepła i opadów, aby zaatakować rośliny, dlatego przy zmianach pogody należy plony regularnie sprawdzać.