Zdrowie

Chrapanie może być naprawdę uciążliwe

Chrapanie podczas snu ma miejsce, gdy zbyt luźna tkanka wibruje w górnych drogach oddechowych.

Jest to powszechny problem, który dotyka większość ludzi w pewnym okresie ich życia. Często chrapanie jest nieszkodliwe i można złagodzić objawy za pomocą domowych środków. Jeśli to nie zadziała, może być konieczna wizyta u lekarza i leczenie przyczyn chrapania, które mogą być różne. Czasami chrapanie wiąże się z poważniejszym problemem zdrowotnym. Jeśli chrapanie jest uciążliwe i występuje co noc, lub jeśli występują inne objawy, jak bezdech senny, najlepiej udać się do lekarza po poradę. Chrapanie jest stanem powszechnie występującym, ale uleczalnym. Dzieje się tak, gdy powietrze przepływa z trudem przez zablokowane drogi oddechowe, powodując wibracje języczka i podniebienia miękkiego. Chrapanie może być również związane z bezdechem sennym, który jest objawem wysokiego ciśnienia krwi i innych problemów ze zdrowiem. Niektóre domowe sposoby i ćwiczenia mogą pomóc w zapobieganiu chrapaniu. W godzinach czuwania tkanki gardła i górnych dróg oddechowych są otwarte, co ułatwia dopływ powietrza do płuc. Podczas snu tkanki miękkie i język rozluźniają się i mogą częściowo blokować drogi oddechowe. Jeśli powietrze wchodzące i wychodzące z dróg oddechowych napotyka wystarczający opór, mogą wystąpić wibracje oraz chrapanie.

Wiele środków, które kupimy bez recepty, jak tabletki na chrapanie, specjalne poduszki, plastry na nos i aerozole, może pomóc w ograniczeniu uciążliwego chrapania.

Jednak te sposoby na chrapanie mogą nie przynieść rezultatu, jeśli nie zmienimy swoich nawyków. Otyłość, palenie, picie alkoholu lub częste przekrwienie błony śluzowej nosa podczas infekcji czy alergii zwiększają ryzyko nawykowego chrapania. Warto również przeczytać ranking leków na chrapanie. Dodatkowo mężczyźni chrapią częściej niż kobiety. Uważa się, że chrapanie dotyka około 44 procent mężczyzn i 28 procent kobiet w wieku od 30 do 60 lat. Oprócz głośnych dźwięków wydawanych w nocy chrapanie może prowadzić do wielu nieprzyjemnych objawów, jak senność w dzień, poranne bóle głowy, trudności z koncentracją lub zapamiętywaniem, oraz drażliwość.