Zdrowie

Czy operacyjne leczenie haluksa jest konieczne?

Ocena palucha koślawego rozpoczyna się od starannego zebrania historii pacjenta. Typowe dolegliwości to ból, miejscowe podrażnienie skóry lub kaletki, odchylenie przyśrodkowe pierwszego promienia, odchylenie boczne i pronacja palucha.

Badanie fizykalne zwykle rozpoczyna się od obserwacji chodu pacjenta. Do diagnostyki i pomiarów kątowych w celu określenia stopnia deformacji zaleca się radiogramy przednio-tylne i poprzeczne obciążające całej stopy. Dodatkowo oceniane są inne stany, takie jak niestabilność, zwyrodnienia stawów i nieprawidłowe ustawienie innych stawów stopy. Nieoperacyjne leczenie deformacji palucha koślawego, czyli haluksa, nie spowoduje korekcji deformacji, ale może złagodzić jej objawy. Opiekę niechirurgiczną należy szczególnie rozważyć u pacjentów z ogólną hipermobilnością, zwiotczeniem więzadeł lub zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi z powodu wysokiego odsetka nawrotów i oczywiście w obecności absolutnych przeciwwskazań do korekcji chirurgicznej, takich jak choroba naczyń obwodowych lub względne przeciwwskazania, takie jak cukrzyca lub palenie tytoniu. Bezobjawowy łagodny haluks należy okresowo sprawdzać, zarówno klinicznie, jak i radiologicznie, aby ocenić postęp deformacji.

Leczenie nieoperacyjne obejmuje modyfikację obuwia, taką jak noszenie obuwia z szerokim noskiem, wyściółka nad wybrzuszeniem przyśrodkowym, nocne szyny korekcyjne lub fizykoterapia i wkładki do butów.

Jednak postępowanie nieoperacyjne nie może skorygować deformacji palucha koślawego, natomiast udana operacja poprawia wynik czynnościowy oraz łagodzi objawy bólowe. W zależności od stopnia deformacji, potencjalnych zmian zwyrodnieniowych pierwszego stawu oraz wielkości i kształtu śródstopia, wybierana jest odpowiednia technika operacji haluksa. Aby dowiedzieć się, jaki jest koszt takiego zabiegi, wpisz w wyszukiwarkę internetową haluksy operacja cena. W ostatniej dekadzie rośnie zainteresowanie minimalnie inwazyjną chirurgią przezskórną w leczeniu palucha koślawego. Różne techniki zyskują popularność ze względu na teoretyczne zalety szybszego powrotu do zdrowia i mniejszego urazu tkanek miękkich.