Blog

Dzieci lubią zabawki, które zachęcają je do aktywności

Zabawki są nie tylko rozrywce dla dzieci, ale mają także zalety edukacyjne. Wszyscy mieliśmy w dzieciństwie jedną zabawkę, która oznaczała dla nas cały świat.

Oprócz zapewniania dziecku rozrywki podczas wykonywania dorosłych zajęć, istnieją również korzyści edukacyjne, których dzieci się uczą bawiąc się zabawkami. W pewien naturalny sposób zabawki pomagają pobudzić wyobraźnię dziecka i pozwalają mu myśleć nieszablonowo. Podczas gdy zabawkowa ciężarówka może nie wyglądać najbardziej atrakcyjnie dla osoby dorosłej, dziecko bawiące się tą ciężarówką pozwala jej uciec do innego świata. Zabawa zabawkami o różnych kształtach i rozmiarach pomaga stymulować umysł dziecka i pomaga odblokować różne części ich wyobraźni. Kiedy dzieci bawią się, uwielbiają mieć kogoś innego, kto może przyłączyć się do zabawy i bawić razem z się nimi. Zabawki pozwalają na wspólną zabawę i kontakt z innymi dziećmi. Jest to kluczowa umiejętność w rozwoju społecznym, szczególnie dla dzieci w wieku szkolnym i później. Wspólna zabawa to dobry sposób na umożliwienie dziecku zabawy i rozwijanie umiejętności towarzyskich wśród innych rówieśników. Gdy Twoje dziecko rośnie każdego dnia, musi ćwiczyć różne zdolności motoryczne, które są ważne dla jego rozwoju fizycznego.

Interaktywne zabawki pozwalają dzieciom rozwinąć umiejętność opanowania zręczności i koordynacji ręka-oko.

Przykłady zabawek, które pomagają motoryce dziecka, to klocki do budowania wież, drewniane puzzle oraz różne gry zręcznościowe. Jeśli chodzi o zabawki, nie ma ogólnych zasad. Dobra zabawka to taka, która jest ciekawa dla dziecka i odpowiednia do jego wieku, potrzeb rozwojowych i osobowości, przykładowo kuchnia dla dzieci. Dzieci muszą coś robić, pchać, ciągnąć, analizować, budować, za pomocą zabawki. Jeśli zabawka wykona całą pracę, wówczas traci swoją atrakcyjność po pierwszej połowie godziny. Tandetne zabawki tylko frustrują, zachęcając dzieci do niszczenia, a nie tworzenia. Zabawka powinna znajdować się na marginesie rosnących możliwości dziecka, aby nie stała się nudna po paru chwilach.