Blog

Nauka języka angielskiego dla dzieci. Jaka metoda będzie najlepsza?

To całkiem naturalne, że w ostatnich latach rodzice coraz częściej kładą nacisk na to, by ich pociechy znały angielski. W końcu to język na tyle uniwersalny, że może bardzo ułatwić życie. Obecnie naukę angielskiego zaczyna się już w przedszkolu, ale możemy też zapisać dzieci na korepetycje bądź pomagać im w domu. Zanim to zrobimy, warto zapoznać się z metodami nauczania języków obcych, odpowiednimi właśnie dla najmłodszych.

Metoda Helen Doron

Stworzona z myślą o dzieciach. W czasie lekcji, które trwają kilka lat, maluch ma kontakt wyłącznie z językiem angielskim. By oswoić z jego brzmieniem i jednocześnie uczyć nowych słówek, wykorzystuje się… zabawę. Dzieci poznają angielski podczas rysowania, śpiewania, a nawet gimnastyki. Nauczyciel zwraca się do nich tylko po angielsku, stopniowo wprowadza się także naukę pisania i czytania. Metoda Helen Doron jest na pewno bardzo uniwersalna, ponieważ jest skuteczna już od 1. roku życia, skorzystają z niej także np. 12-latki. 

Metoda Berlitza

Tutaj również wykorzystuje się zabawę. Metoda Berlitza najlepiej sprawdza się u dzieci w wieku przedszkolnym (od 4. roku życia), a nacisk kładzie na komunikację. Gramatyka schodzi na dalszy plan, ponieważ jeśli maluch opanuje umiejętność porozumiewania się z rówieśnikami w obcym języku, to i nauka reguł nie przysporzy mu później większej trudności.

Metoda Musical Babies

Jak sama nazwa wskazuje, nauka angielskiego zachodzi podczas śpiewania i tańczenia. Rymowane piosenki ułatwiają zapamiętywanie nowych słówek, a i popracowanie nad poczuciem rytmu sprawia, że dzieciom dużo łatwiej przychodzi pojmowanie zasad językowych. 

Total Physical Response (TPR)

Opracowana przez amerykańskiego uczonego, Jamesa Ashera. Metoda przeznaczona przede wszystkim dla najmłodszych dzieci, ponieważ podczas nauki wykorzystuje się ruchy ciała. Poprzez gesty dziecko pokazuje, czy zrozumiało skierowane do niego słowa. Maluch zapamiętuje swoje reakcje, dzięki czemu później łatwiej mu skojarzyć słowo z danym ruchem.

Nauka języka angielskiego Częstochowa, również dla dzieci, jest możliwa poprzez http://tarkowski.edu.pl/.