Blog

Jak przedłużyć żywotność baterii?

Baterie zasilają wiele urządzeń przenośnych jakie wykorzystujemy na co dzień, z pewnością najpopularniejszym z nich jest telefon komórkowy który zawsze mamy w kieszeni.

W telefonach znajdziemy baterie różnej pojemności, w zależności od której telefon będzie działał od 2 dni do nawet 2 tygodni w modelach z najlepszymi bateriami. Z pewnością im dłuższy czas tym lepiej, jednak z czasem bateria może podtrzymywać działanie coraz krócej. Wymiana baterii byłą czynnością bardzo proste, obecnie kiedy telefony posiadają baterie niewymienne, w przypadku uszkodzenia baterii, konieczna może okazać się wizyta w serwisie telefonów. Jednak to nie jedyna przyczyna awarii współczesnych telefonów, dziś kiedy telefony, podsiadają duże wyświetlacze ciekłokrystaliczne zajmujące niemalże całą ich powierzchnię, to właśnie wyświetlacz jest bardzo narażony na uszkodzenie. Oczywiście wyświetlacz posiada jeszcze przezroczystą osłonę, jednak i ona nie jest całkowicie odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo aby chronić osłonę wyświetlacza stosuje się różnego rodzaju folie ochronne, które obecnie coraz częściej produkowane są z tworzyw sztucznych. Podczas ładowania baterii [powinniśmy pamiętać o pewnych zasadach, nie powinno się maksymalnie rozładowywać baterii, nie powinniśmy schodzić poniżej 20% poziomu. Zaleca się jednak zwiększenie jej do 0% i naładowanie do 100% maksymalnie raz w miesiącu, aby wspomóc proces ponownej kalibracji.

Niektórzy eksperci ostrzegają przed pozostawieniem ładowania telefonu przez długi czas, na przykład całą noc.

Jednak większość nowoczesnych telefonów jest wystarczająco inteligentna, aby zatrzymać ładowanie, gdy telefon jest już naładowany. Jednak zalecane jest wyjęcie ładowarki, gdy po naładowaniu, aby zapobiec ryzyku przegrzania lub uszkodzenia akumulatora. Warto także ładować baterie oryginalną ładowarkę, o odpowiedniej mocy. Z pewnością nasze baterie litowo jonowe będą działały dużo dłużej jeżeli zastosujemy się do tych wytycznych.