Blog, Uroda, Zdrowie

Jakie są różnice pomiędzy wegetarianizmem i weganizmem

Weganie i wegetarianie to osoby, które nie jedzą mięsa.

Weganizm ma jednak surowsze zasady i zabrania spożywania nabiału, jajek, miodu i stosowania wszelkich innych produktów pochodzących od zwierząt, takich jak skóra, zamsz i jedwab. Zarówno weganizm, jak i wegetarianizm zyskują w ostatnim czasie na popularności. Jednak niektórzy ludzie mogą uznać różnice między tymi dwiema dietami za nieco zagmatwane, zwłaszcza że istnieje dodatkowo kilka odmian wegetarianizmu. Wegetarianie to ludzie, którzy nie jedzą produktów ani produktów ubocznych pochodzących z uboju zwierząt. Wegetarianie nie spożywają czerwonego mięsa, drobiu, ryb, skorupiaków i innych owoców morza, podpuszczki, żelatyny i innych rodzajów białka zwierzęcego, oraz sadła, smalcu lub innych tłuszczy pochodzących z uboju zwierząt. Jednak wielu wegetarian spożywa produkty zwierzęce, które nie obejmują uboju zwierząt, takie jak jajka, produkty mleczne, sery i nabiał oraz miód. Wegetarianie zazwyczaj spożywają różne owoce, warzywa, orzechy, nasiona, ziarna i rośliny strączkowe, a także substytuty mięsa, które pochodzą z tych rodzajów żywności, jak tofu i wędlina sojowa.

Wegetarianizm jest ogólnie mniej rygorystyczny niż weganizm, dodatkowo istnieje kilka dobrze znanych odmian diety wegetariańskiej.

Weganizm jest bardziej rygorystyczną formą wegetarianizmu. Weganie unikają spożywania lub używania jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego lub produktów ubocznych uboju zwierząt. Jeśli zastanawiasz się nad przejściem na dietę wegańską, przeczytaj co oferuje dieta wegańska jadłospis. Wegańskie społeczeństwo definiuje weganizm jako sposób życia, który dąży do wykluczenia, o ile jest to możliwe i wykonalne, wszelkich form wykorzystywania zwierząt i okrucieństwa w stosunku do zwierząt w celu uzyskania pożywienia, odzieży lub w jakimkolwiek innym celu. Weganie ściśle unikają spożywania żywności lub napojów, które zawierają mięso, drób, ryby i skorupiaki oraz inne owoce morza, jajka, nabiał, miód, tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, a także podpuszczka, żelatyna i inne rodzaje białka zwierzęcego.