Uroda

Odciski i modzele powinien usuwać lekarz

Odciski i modzele mogą być denerwujące, ale twoje ciało faktycznie je tworzy, aby chronić wrażliwą skórę. Odciski i modzele są często mylone ze sobą.

Odciski zwykle występują w punktach ucisku, zazwyczaj na dole stóp i po bokach palców stóp. Mogą być bolesne. Modzel to mała tkanka z pogrubionej, martwej skóry z centralnym rdzeniem. Miękki odcisk ma znacznie cieńszą powierzchnię i zwykle występuje między czwartym a piątym palcem. Czasami odciski pojawiają się na spodzie stóp, a niektórzy lekarze uważają, że ten stan jest spowodowany zatkanymi przewodami potowymi. Modzele są zgrubieniami najbardziej zewnętrznej warstwy skóry i są bezbolesne. Mogą rozwijać się na dłoniach, stopach lub w dowolnym miejscu z powtarzającym się tarciem. Podobnie jak odciski, modzele mają kilka wariantów. Na spodzie stopy tworzy się modzel podeszwowy. Niektóre odciski i modzele na stopach powstają w wyniku niewłaściwego ruchu, ale większość z nich jest spowodowana źle dopasowanymi butami. Buty na wysokich obcasach są najgorszymi sprawcami. Naciskają na palce u stóp i sprawiają, że kobiety są cztery razy bardziej narażone na problemy ze stopami niż mężczyźni. Inne czynniki ryzyka rozwoju odcisków lub modzeli obejmują deformacje stóp i noszenie butów lub sandałów bez skarpet, co prowadzi do tarcia stóp. Pocieranie lub nacisk mogą powodować miękkie odciski lub modzele podeszwowe.

Jeśli u Ciebie lub Twojego dziecka rozwinie się odcisk, który nie ma wyraźnego źródła nacisku, poproś o poradę lekarza, ponieważ może to być brodawka lub uraz spowodowany obcym ciałem, takim jak drzazga, uwięzionym pod skórą. Stopy spędzają większość czasu w zamkniętym, wilgotnym środowisku, idealnym dla hodowli bakterii. Zakażenia gronkowcem mogą rozpocząć się, gdy bakterie dostaną się do odcisków poprzez pęknięcia w skórze i spowodują, że zainfekowana zmiana uwolni płyn lub ropę. Lekarz podolog może odciąć część grubej skóry skalpelem, aby zmniejszyć nacisk na leżące poniżej tkanki. Istnieje ryzyko infekcji, dlatego usuwanie odcisków powinien przeprowadzać lekarz. Podiatra lub lekarz może usunąć część twardej skóry otaczającej modzele, aby można było usunąć jej środek.