Dom

Solidne ocieplenie budynki zmniejszy rachunki za ogrzewanie

Tak jak nosisz płaszcz, aby ciepło nie uciekało z twojego ciała, tak samo izolacja termiczna utrzymuje ciepłe powietrze w budynku.

Na podobnej zasadzie taka izolacja może zapobiegać przedostawaniu się gorącego powietrza do domu w miesiącach letnich. W obu przypadkach można zaoszczędzić pieniądze, zmniejszając koszty energii na ogrzewanie lub chłodzenie pomieszczeń, gdy dom lub miejsce prowadzenia działalności mają wystarczającą izolację termiczną. Ciepło jest energią i jako takie jest przekazywane na trzy różne sposoby: przewodzenie, konwekcję i promieniowanie. Energia cieplna, która przechodzi przez materiał z cząsteczki do cząsteczki w cieczy, gazie lub ciele stałym, jest nazywana przewodzeniem. Różne materiały nadają się do przewodzenia ciepła. Gazy i płyny są słabymi przewodnikami ciepła, ale są dobre do ogrzewania konwekcyjnego. Piece konwekcyjne działają poprzez przenoszenie energii cieplnej do powietrza wewnątrz piekarnika. To ciepło gotuje wszystko, co znajduje się w piekarniku. Jednak zewnętrzna część piekarnika ma materiał termoizolacyjny wewnątrz aluminiowej lub metalowej obudowy.

Dzięki temu cała energia cieplna nie ucieka. Inną formą transferu energii cieplnej jest promieniowanie.

Energia ta jest rzutowana z gorącego elementu, takiego jak słońce, i swobodnie przemieszcza się przez atmosferę. Promieniujące ciepło jest pochłaniane przez każdą napotkaną powierzchnię. Warstwa stanowiąca ocieplanie budynków zapobiega przenoszeniu ciepła z zewnętrznych ścian do wnętrza budynku, wychwytując energię cieplną ze słońca, oraz przegrzewaniu powietrza w środku pomieszczeń. Im ciemniejsza substancja, tym więcej promieniującego ciepła jest pochłaniane. Dlatego chodzenie boso po czarnym asfalcie jest o wiele bardziej szkodliwe niż chodzenie po chodniku cementowym. Zakładając buty wprowadzasz barierę ochronną lub izolację termiczną między skórą a gorącym podłożem. Tak samo działa docieplenie budynku, nie pozwalając na uciekanie z wnętrza ciepłego powietrza w zimie, dzięki czemu oszczędzamy na ogrzewaniu.